top of page
Ivana Grcic.png

          OSOBNI PODACI

Ime i prezime (titula)         
Doc.dr.sc. Ivana Grčić, prodekanica za znanstveni rad i

                                          međunarodnu suradnju, Voditeljica projekta OS-Mi
 

Adresa                                  Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet, Hallerova aleja 7, 42000 Varaždin

Telefon                                 042/408-945
 

Elektronička pošta             ivana.grcic@gfv.unizg.hr; os-mi@gfv.unizg.hr

          KRATKI ŽIVOTOPIS

Opis znanstvene i stručne djelatnosti:

Ivana Grčić rođena je 7. listopada 1982. godine u Zagrebu. Diplomirala je na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije 2006. Tijekom studija, nagrađena je stipendijom Grada Zagreba, te višestruko Nagradom Fakultetskog vijeća za najboljeg studenta u akademskoj godini 2004./2005., 2002./2003. i 2001./2002. Dobitnica je Rektorove nagrade za najbolji studentski rad "Novi heterociklički kinoloni" izrađen u akademskoj godini 2003./2004. pod mentorstvom prof.dr.sc. Grace Karminski-Zamole. Od studenog 2006. godine zaposlena je na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije na Zavodu za polimerno inženjerstvo i organsku kemijsku tehnologiju. Doktorirala je u travnju 2011. s radom pod naslovom Modelling of the photocatalytic and sonochemical process for the wastewater treatment  pod mentorstvom prof. emer. Natalije Koprivanac. Od 2017. godine zaposlena je na mjestu docenta na Geotehničkom fakultetu u Zavodu za inženjerstvo okoliša. Trenutno obnaša dužnost prodekanice za znanstveni rad i međunarodnu suradnju.
Doc.dr. Grčić aktivno je sudjelovala u sedam (7) domaćih i dva (2) međunarodna projekta i tri (3) COST akcije, od čega treba posebno naglasiti projekt Hrvatske zaklade za znanost Doprinos očuvanju ekosustava obradom otpadnih vodotokova u DINA-Petrokemiji, Omišalj (2008.-2013., voditelj: prof. emer. Natalija Koprivanac), u okviru kojeg je osmišljen i postavljen ultrazvučni pilot reaktor za obradu voda. Dr. Grčić je suvoditeljica istraživačkog projekta AMASOL-Razvoj fotokatalitičkog reaktora za obradu voda, financiranog od strane HAZU (2012.), te voditeljica je međunarodnih projekata Primjena plazma tehnologija o katalitičkim procesima obrade otpadnih voda (Hrvatsko-francuski bilateralni projekt, COGITO, 2013-2014.) i Nanostrukturirani TiO2 za fotokatalitičku razgradnju organskih onečišćivala u vodi uz sunčevo zračenje i fotokatalizu potpomognutu ultrazvukom (Hrvatsko-slovenski bilateralni projekt, 2014.-2015.). Boravila je u nekoliko navrata na istraživačkim institutima u inozemstvu. Provela je ukupno četiri mjeseca na Department of Chemical and Environmental Engineering, University of Nottingham, UK, kao stipendist zaklade The British Scholarship Trust pod mentorstvom  prof. Gianluce Li Puma u akademskoj godini 2009./2010. Obzirom na postignute rezultate nagrađena je memorijalnom nagradom Voya Kondic u 2010. godini. Sudjelovala je u Erasmus programu kao gostujući znanstvenik u Laboratoire de Génie des Procédés Plasmas et Traitement de Surface (LGPPTS), Universite Pierre et Marie Curie (ENSCP/UPMC) u Parizu u akademskoj godini 2011./2012. U 2011. godini nagrađena je Nagradom mladom kemijskom inženjeru društva HDKI za istaknuti doprinos u polju kemijskog inženjerstva, te Godišnjom nagradom Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu za znanstveni rad iz područja tehničkih znanosti objavljen u akademskoj godini 2012./2013. pod naslovom Photocatalytic Degradation of Water Contaminants in Multiple Photoreactors and the Evaluation of Reaction Kinetics Constants Independent of Photon Absorption, Irradiance, Reactor Geometry and Hydrodynamics, objavljenom u časopisom s visokim faktorom odjeka Environmental science & technology. Od 2013. do 2015. godine boravila je u nekoliko navrata na UPMC u Parizu i Kemijskom institutu u Ljubljani u sklopu bilateralnih projekata.
Znanstvena djelatnost doc.dr.sc. Ivane Grčić vezana je uz istraživanje naprednih oksidacijskih tehnologija - ultrazvučnih i fotokatalitičkih procesa za pročišćavanje voda i zraka. Usmjerena je na tehnološke inovacije, metode dobivanja katalizatora iz otpada i razvoj energetski neovisnih interventnih sustava za pročišćavanje voda i zraka, te sustava pasivne zaštite temeljenih na fotokatalizi. Rad u području fotokatalitičkih procesa usmjeren je na modeliranje i uvećanje procesa, usko vezano uz primjenu fotokatalitičkih procesa kao zelenih rješenja zaštite vodotokova i zraka od onečišćenja uzrokovanog emisijama onečišćivala iz različitih izvora.
Nositeljica je više kolegija na preddiplomskom i diplomskom studiju Inženjerstvo okoliša. Mentorica je 4 doktorata (u postupku izrade), nekoliko diplomskih i završnih radova. Do sada je objavila preko pedeset znanstvenih radova. Aktivno je sudjelovala na brojnim domaćim i inozemnim skupovima. Služi se engleskim jezikom, te poznaje osnove talijanskog jezika. Članica je Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI). Kao vlastitu misiju prepoznaje edukaciju novih generacija inženjera inženjerstva okoliša, upoznavanje s važnostima inženjerske struke i primjenom kemijsko-inženjerskih znanja u okolišu, ali i razvoja STEM područja u cjelini, kroz sudjelovanje i mentoriranje studentskih projekata na sajmovima inovacija, uključivanje studenata u znanstveno-istraživačke projekte i kontinuirano poboljšavajući kvalitetu nastave.



          AKTIVNOSTI NA PROJEKTU OS-MI

Kratki opis:

 

Aktivnosti kroz sve elemente projekta s naglaskom na Element 3 Solarna fotokataliza u pilot reaktorima i Element 6 Upravljanje projektom i administracija.
 

bottom of page